اخبار > اگر از آلزایمر می‌ترسید مراقب ریه‌های خود باشید
 


  چاپ        ارسال به دوست

اگر از آلزایمر می‌ترسید مراقب ریه‌های خود باشید

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران ،کارشناسان درجدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند ابتلا به بیماری‌های ریوی می‌تواند زمینه ساز ابتلا به زوال عقل شود؛‌ بیماری زوال عقل به مجموعه بیماری‌های مرتبط با حافظه، چون آلزایمر، ضعف قدرت شناختی و از دست رفتن حافظه گفته می‌شود.

مطالعه اخیر دانشمندان نشان داده است ابتلا به بیماری‌های ریوی نیز می‌تواند زمینه ساز بروز بیماری آلزایمر در افراد شود. این یافته‌ها حاصل پژوهش دانمشندان دانشگاه مینه سوتای آمریکا برروی داوطلبان بوده است که بر اساس آن افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی درآینده با درصد بالایی به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.

نتیجه این یافته‌ها درمجله آمریکایی (the American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine) منتشر شده است.

فیبروز ریوی (COPD) یکی از بیماری‌های خطرناک ریوی است که در اثر آن ریه‌ها زخم شد و برخی از بافت‌های ریه به طور غیرطبیعی دچار التهاب و تورم می‌شوند.

محققان این یافته‌ها را با بررسی داده‌های ۱۴۱۸۴ نفر با میانگین سنی ۵۴ سال دربازه زمانی ۲۳ سال بررسی کرده‌اند. آن‌ها ابتدا به بررسی سلامت ریه بیماری پرداخته و درسال‌های آینده وضعیت سلامت ریه آن‌ها و نیز درصد ابتلا به بیماری آلزایمر را مورد بررسی قرارداده‌اند.

یکی از آزمایش‌هایی که برای بررسی سلامت ریه افراد انجام می‌شود، تست تنفسی FEV۱ است که درآن پزشک به بررسی میزان هوای دم و بازدم بیمار دریک ثانیه می‌پردازد، آزمون دیگر FVC است که به بررسی حجم ریه کمک می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند یکی از عواملی که سبب ابتلا به آلزایمر در افراد دچار بیماری‌های تفنسی می‌شود، میزان اندک اکسیژن دریافتی به وسیله بدن آنهاست که در درازمدت سبب از بین رفتن سلول‌های مغزی و نیز کاهش میزان اکسیژن موجود درسلول‌های خونی خواهد شد.

محققان اعلام کرده‌اند به آزمایش‌های بیشتری برای بررسی وجود رابطه مستقیم بین ابتلا به بیماری‌های ریوی با آلزایمر نیاز است.

دانشمندان به افراد توصیه می‌کنند برای کاستن از خطر ابتلا به بیماری آلزایمر درطول سال‌ها از ریه خود به خوبی مراقبت کنند.

منبع:Medical news today


١٣:١٩ - جمعه ٩ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧١٣٠٠    /    تعداد نمایش : ١٣٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Contact Us Gallery News About Us Home
Copyright © 2014 LTRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved Powered By NRITLD IT Department