اخبار > آسپرین می تواند به درمان بیماری سل کمک کند
 


  چاپ        ارسال به دوست

یافته محققان استرالیایی؛

آسپرین می تواند به درمان بیماری سل کمک کند

به گزارش خبرنگار مهر، محققان مؤسسه سنتنری سیدنی استرالیا دریافتند آسپرین می‌تواند از حمله باکتری‌های بیماری سل به سلول‌های ایمنی پیشگیری کند و به بدن امکان کنترل بهتر عفونت را بدهد. این بیماری عفونی روزانه جان حدود ۴۴۰۰ نفر را می‌گیرد.

محققان دریافتند باکتری‌های بیماری سل با کنترل پلاکت‌های سیستم لخته شدن خون بدن موجب تضعیف سیستم ایمنی می‌شوند.

«الینور هورتل»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما به خوبی نشان می‌دهد آسپرین می‌تواند برای درمان بیماران مبتلا به عفونت شدید بیماری سل کمک کرده و جان انسان‌ها را نجات دهد.»

محققان با استفاده از میکروسکوپ فلورسنت به مشاهده تشکیل لخته‌ها و فعالیت پلاکت‌های اطراف محل‌های عفونت در مدل بیماری سل در زبرافیش (نوعی ماهی) پرداختند.

آنها دریافتند پلاکت‌های گرفتارشده بواسطه عفونت در مسیر رسیدن به سیستم ایمنی برمی آیند.

حال محققان عنوان می‌کنند درمان عفونت‌ها با داروهای ضدپلاکت، از جمله آسپرین، می‌تواند از این حمله پیشگیری کرده و به بدن امکان کنترل بهتر عفونت را می‌دهد.

هورتل در ادامه می‌افزاید: «این اولین بار است که مشخص شده پلاکت‌ها موجب تشدید بیماری سل در مدل حیوانی می‌شود. این احتمال وجود دارد که داروهای ضدپلاکت بتوانند برای کمک به سیستم ایمنی برای مقابله با داروهای مقاوم به بیماری سل استفاده شوند.»

طبق اعلام سازمان جهانی، بیماری سل یکی از ۱۰ علل مرگ در جهان است. در سال ۲۰۱۷، ۱۰ میلیون نفر مبتلا به بیماری سل شدند و ۱.۶ میلیون به دلیل این بیماری جان شأن را از دست دادند. همچنین این بیماری عامل مرگ ۲۳۰ هزار کودک در سال ۲۰۱۷ بوده است.

منبع:www.mehrnews.com


١٠:٢٥ - چهارشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٦٩٣    /    تعداد نمایش : ٤٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Contact Us Gallery News About Us Home
Copyright © 2014 LTRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved Powered By NRITLD IT Department