اخبار > بیش از ۹۳ درصد پیوندها از طریق اهدای عضو است
 


  چاپ        ارسال به دوست

۶میلیون ایرانی هم اکنون دارای کارت اهدای عضو هستند

بیش از ۹۳ درصد پیوندها از طریق اهدای عضو است

به گزارش روابط عمومی، دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این مراسم علم پیوند را بحث بسیار مهمی در پیشرفتهای پزشکی دانست و افزود: دانش پیوند بیماریهای لاعلاج را به قابل علاج تبدیل کرده و امیدبه ادامه زندگی  را به بسیاری از بیماران عطا کرده است.
 وی  با اشاره به روند رو به رشد پیوند در کشور خاطرنشان کرد: در آخرین پیوند انجام شده در کشور کمتر از یکساعت قلب اهدایی از گیلان به تهران منتقل شد و پیوند عضو انجام گرفت. گرچه پیوند در کشور رو به رشد است اما با آمار جهانی فاصله داریم و شبکه فراهم آوری اعضا تلاش بیشتری باید کند تا با آمار جهانی برابر شویم.
جان بابایی با ذکر این مطلب که بیش از ۹۳ درصد از مبتلایان به نارسایی کبد در کشور تحت عمل پیوند قرار گرفته و درمان می شوند گفت: ۳۰ هزار دیالیزی داریم که حدود ۱۰ هزار نفر کاندید پیوند کلیه هستند. اثر بخشی پیوند بیش از درمانهای دارویی است، مقرون به صرفه است و بقای بیشتری نیز ایجاد می کند.
 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پیوند مغز استخوان نیازی به مرگ مغزی ندارد و افراد سالم نیز می توانند بدون هیچ عارضه ای مغز استخوان اهدا کنند.
 دکتر جان بابایی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر ازایثار خانواده های اهدا کننده، پزشکان دست اندرکار پیوند را افراد عاشقی برشمرد که در این راستا تلاش می کنند.

 دکتر صالحی: من نیز عضو خانواده بزرگ اهدای عضو هستم/اهدای عضو یک توفیق الهی است
دکتر صالحی رییس سازمان انرزی اتمی در مراسم بزرگداشت روز ملی اهدای عضو اظهار داشت: من نیز عضو خانواده بزرگ اهدای عضو هستم.
 وی با اشاره به بشارت خداوند در قرآن کریم خطاب به کسانی که به دیگران حیات می بخشد برای ورود به بهشت گفت: هر فردی که براثر حادثه ای دچار مرگ مغزی می شود با اهدای عضو می تواند به چندین نفر زندگی بخشد و این اجری عظیم برای وی و خانواده اش است.
 دکتر صالحی ضمن تقدیر از ایثار خانواده های اهدا کنندگان، مقام آنان را والا برشمرد و اقدامشان را یک توفیق الهی دارای اجر عظیم عنوان کرد.
 وی هچنین از تلاشهای جامعه پزشکی نیز در راستای اهدای عضو تقدیر کرد و پزشکان را واسطه فیض بین خالق و مخلوق دانست و تاکید کرد که کمتر حرفه ای است که چنین واسطه گری بین خالق و مخلوق باشد.
 دکتر نوبخت: ۶میلیون ایرانی هم اکنون دارای کارت اهدای عضو هستند
دکتر نوبخت نماینده و عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اقدامات صورت گرفته درخصوص اهدای عضو از سال ۵۷ تاکنون به تشریح روند تشکیل شواریعالی پیوند، انجمن علمی پیوند اعضا و... پرداخت.
 وی رضایت گیری از خانواده مرگ مغزی را بسیار مهم و کار پیچیده ای برشمرد و با بیان این مطلب که  فرهنگ سازی اهدای عضو  تاکنون به همت افراد خودجوش در جامعه انجام پذیرفته است خاطرنشان کرد اقشار مختلف جامعه نظیر  هنرمندان، ورزشکاران و پیشکسوتان به عنوان سفیران سلامت در اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ اهدای عضو مشارکت داشته اند.
 عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با ذکر این مطلب که ۶میلیون ایرانی هم اکنون دارای کارت اهدای عضو هستند افزود: فراهم آوری اعضای پیوندی موضوع مهمی بود که توسط بیمارستان مسیح دانشوری صورت گرفت.
 دکتر نوبخت با ذکر این مطلب که در ایران کار عظیمی از نظر پیوند اعضا در حال انجام است و ایران در منطقه از این نظر سرآمد است، به انجام ۶۰۰ پیوند کبد در شیراز توسط  دکتر ملک حسینی در طول یکسال اشاره کرد که در دنیا بی نظیر است و در رتبه اول قرار دارد.
دکتر شادنوش: شکوفا شدن فرهنگ اهدای عضو در کشور ضروری است
دکتر مهدی شادنوش رئیس مرکز پیوند و درمان وزارت بهداشت نیز در مراسم جشن شفا و بزرگداشت روز ملی  اهدای عضو گفت: امروز علم پیوند در حال اشاعه در کل منطقه است و باعث افتخار ماست که در منطقه سرآمد هستیم.
وی ضمن تقدیر از ایثار خانواده های اهدا کنندگان و اساتیدی که با عشق و بلنداندیشی این امکان را فراهم کرده اند گفت: امروز علم پیوند در ایران به عنوان یکی از افتخارات علم پزشکی ساری و جاری شده و منشا خیر و برکات در جامعه اسلامی شده است.
دکتر شادنوش در ادامه خاطرنشان کرد: امروز علم پیوند در حال اشاعه در کل منطقه است و باعث افتخار ماست که در منطقه سرآمد هستیم.
وی تاکید کرد: پوشش حمایت مالی در حوزه پیوند که از اول سال ۹۸  اتفاق می افتد گام بسیار بلندی است، فعالیتهای فرابخشی با نیروی انتظامی، سازمان اورژانس کشور نیز نوید بخش روزهایی خواهد بود که ارگان مفید قابل پیوند کمتری دفن شود و هر یک از این ارگانها بتوانند حیات بخش زندگی فرد نیازمند دیگری باشد.
دکتر شادنوش در سخنان خود گفت: در بسیاری موارد پیوند یک ضرورت است نه انتخاب برای فردی که به دلیل نبودن عضو پیوندی فوت می کند. امیدوارم این فرهنگ در کل کشور ما نهادینه شود و بتوانیم در پایان یک اجبار برای ختم زندگی خود منشا یک زندگی برای هموطنان خود شویم.
وی در خاتمه از تمامی دست اندرکارانی که در اشاعه فرهنگ اهدای عضو در کشور فعال هستند تقدیر کرد.

منبع:www.nritld.sbmu.ac.ir


١٠:٢٨ - دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨٣٦٥    /    تعداد نمایش : ٧٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Contact Us Gallery News About Us Home
Copyright © 2014 LTRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved Powered By NRITLD IT Department