اخبار > پیوند اعضا آخرین راه نجات بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته اعضا
 


  چاپ        ارسال به دوست

اولین کنگره ملی اهدای عضو کشور برگزار می شود:

پیوند اعضا آخرین راه نجات بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته اعضا

اولین کنگره ملی اهدای عضو کشور به همت واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بیمارستان دکتر مسیح دانشوری تاریخ 28 الی 30 خردادماه سال جاری در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالن الجواد (ع) برگزار می گردد.
به گزارش روابط عمومی و به نقل از دکتر فرحناز صادق بیگی رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پیوند اعضا آخرین راه نجات بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته اعضا می باشد و اصلی ترین راه فراهم کردن عضو مورد نیاز برای این بیماران، موارد فوت شده به علت مرگ مغزی می باشند.
رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری افزود: در حال حاضر حدود 30 هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا ( قلب، ریه، کبد، پانکراس و روده ) می باشند و روزانه 12 نفر از این لیست به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت می کنند.
دکتر صادق بیگی تصریح کرد: در ایران، اهدای عضو از مرگ مغزی برای پیوند به بیماران از سال 1380 آغاز شد و آغازگر این اقدام حیات بخش، فتوای امام خمینی (ره) به برداشت اعضا از مرگ مغزی برای نجات جان انسان با پیوند عضو بود. این اجازه در 31 اردیبهشت سال 1368 در پاسخ به درخواست وزیر بهداشت وقت آقای دکتر فاضل تفویض شد. اگر چه 12 سال تا آغاز عملی این اقدام به طول انجامید، اما از سال 1380 تاکنون، 8000 مورد مرگ مغزی با اهدای عضو سبب نجات جان بیش از 18 هزار بیمار شده اند.
 وی اذعان داشت: واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری مفتخر است با 17 سال فعالیت در این زمینه و با اهدای بیش از 5000 عضو، تامین کننده یک سوم کل اعضای مورد نیاز پیوند کشور و نجات جان بیماران باشد.
دکتر صادق بیگی در خاتمه در خصوص اولین کنگره ملی اهدای عضو کشور گفت: دو روز اول این کنگره اختصاص به سخنرانی های علمی و پانل های تخصصی داده شده است و روز 30 خرداد دو کارگاه عملی شامل: کارگاه شناسایی، تایید و مراقبت مغزی و کارگاه رضایت گیری در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزار  می گردد.

شایان ذکر است این کنگره دارای 15 امتیاز بازآموزی بوده و کلیه پزشکان و پرستاران می توانند در آن شرکت نمایند.

منبع:www.nritld.sbmu.ac.ir


١١:٠٨ - شنبه ١١ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٧٩١٨٥    /    تعداد نمایش : ١٥١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Contact Us Gallery News About Us Home
Copyright © 2014 LTRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved Powered By NRITLD IT Department