×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

         

بخش جراحي توراکس (قفسه صدری) بيمارستان دكتر مسيح دانشوري

بخش جراحي توراکس بيمارستان دكتر مسيح دانشوري که اعمال پیوند ریه در آن انجام می شود، در يك ساختمان قديمي در طبقه دوم ضلع شمالي بيمارستان واقع شده كه در حال حاضر تعميرات ساختماني اساسي در آن در حال انجام است اين بخش كه در حقيقت از فعالترين بخش هاي جراحي قفسه سينه در ايران است و از سال 1370 به بعد به عنوان مركز جراحي قفسه سينه دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي فعاليت متمركز پيدا كرده است تمام جراحی هاي قفسه و ريه در سطح مطلوبی در اين مركز انجام مي شود از جمله جراحي ريه، دنده ها، مدياستن، ناي، مري، ديافراگم و پيوند ريه. در حقيقت این بخش یک بخش ارجاعي نهایی براي اين گونه جراحي ها در سراسر ايران مي باشد همچنین اين بخش دارای فعاليت آموزشي خوبی نيز هست و سالانه دستياران فوق تخصص جراحي در آن آموزش ديده و فارغ التحصيل شده و به سراسر ايران اعزام مي شوند. همچنين بخش جراحي فعاليت هاي تحقيقاتی در زمينه پيوند ريه و ناي انجام مي دهند. به علت وجود بخش جراحی قلب در مجموعه این بخش اعمال جراحی مشترک و پیچیده ای نظیر پیوند ریه، پیوند قلب، رزکسیون ضایعات عروق بزرگ مدیاستن و قلب و آمبلوکتومی شریان های ریه توسط جراحان قلب مرکز و جراحان توراکس مرکز انجام می شود. از نظر جراحی نای نیز بخش جراحی توراکس بیمارستان مسیح دانشوری وضعیت منحصر به فردی در زمینه تعداد جراحی های پیچیده نای دارد که کمتر مرکزی در دنیا از این موقعیت برخوردار است.

بخش بستري

  1. ساختمان بخش جراحي تشكيل شده از 14 اتاق كه شامل 10 اتاق 2 تخته، يك اتاق 4 تخته و 3 اتاق 3 تخته كه جمعا 33 تخت مي باشد كه 27 تاي آن براي جراحي توراكس و 4 تا ي آن براي ENTاست.( در این مرکز بخش گوش و حلق و بینی و بخش جراحی قلب نیز در فعالیت نزدیک و همکاری مشترک با بخش جراحی وجود دارد.)
  2. اتاق پزشكان

نحوه پذيرش بيماران

پذيرش بيماران غير اورژانس از طريق مراجعه به درمانگاه انجام مي شود در درمانگاه كه روزانه داير مي باشد متخصصين بيماران را معاينه و در صورت نياز به جراحي دستور بستري مي دهند با توجه به اينكه بخش ارجاعي است گاهي پذيرش بيماران در بخش بستري مستلزم قرار گرفتن در نوبت است كه اين نوبت ممكن است به چند هفته برسد. عليرغم اينكه در اين بخش در هفته حدود 60-70 عمل جراحي انجام مي شود ولي كثرت بيماران ارجاعي باعث شده كه بعضي از بيماران به ناچار منتظر نوبت بستري شدن باشند.

 

كلينيك ويژه:

علاوه بر درمانگاه در روزهاي يك شنبه و چهارشنبه بعد از ظهر پزشكان متخصصين جراحي قفسه صدري بيماران را در ساعات مشخص شده بعد از ظهر ويزيت ودر سرويس كلينيك ويژه بستري مي كنند هزينه درمان در كلينيك ويژه كمي بيشتر از بيماران عادي است ولي در عوض سرعت بستري شدن آنها نيز بيشتر خواهد شد.

ملاقات و همراه:

ساعات ملاقات بخش از 14:30 تا 16 مي باشد همچنين براي راحتي بيماراني كه نياز به حضور دائمي همراه دارند اجازه داده مي شود كه يك نفر همراه با رعايت ضوابط داشته باشند. تعيين اينكه بيمار نياز به همراه دارد به عهده پزشك معالج است.

انجام عمل جراحي:

بعد از اينكه بيمار در بخش بستري شد توسط دستياران فوق تخصص و متخصصين جراحي قفسه صدري ويزيت و اقدامات لازم براي آمادگي عمل از جمله آزمايشات و راديوگرافي ها و مشاوره ها انجام مي شود و پس از آماده شدند بيمار در ليست عمل قرار داده مي شود. گاهي آماده شدن اين بيماران چند روز طول مي كشد و نيز گاهي بعد از آماده شدن بيمار يكي دو روز منتظر مي ماند تا وقت مناسب اتاق عمل و پذيرش ICUبدست مي آيد. بعد از عمل جراحي براساس نوع عمل بيمار دوباره به بخش و يا به ICUمنتقل مي شود ودرمان هاي بعد از عمل ادامه مي يابد.

 

بعد از اينكه بيمار در بخش بستري شد توسط دستياران فوق تخصص و متخصصين جراحي قفسه صدري ويزيت و اقدامات لازم براي آمادگي عمل از جمله آزمايشات و راديوگرافي ها و مشاوره ها انجام مي شود و پس از آماده شدند بيمار در ليست عمل قرار داده مي شود. گاهي آماده شدن اين بيماران چند روز طول مي كشد و نيز گاهي بعد از آماده شدن بيمار يكي دو روز منتظر مي ماند تا وقت مناسب اتاق عمل و پذيرش ICUبدست مي آيد. بعد از عمل جراحي براساس نوع عمل بيمار دوباره به بخش و يا به ICUمنتقل مي شود ودرمان هاي بعد از عمل ادامه مي يابد.

ترخيص بيمار:

مرخص كردن بيماران بعد از انجام درمان هاي لازم و با نظر و تاييد متخصصين معالج انجام مي شود بعد از دستور ترخيص معمولا فرآيند اداري تسويه حساب و تكميل پرونده 2، 3 ساعت طول مي كشد و سپس يك خلاصه پرونده تايپ شده به دست بيمار داده مي شود تا در مراجعات بعدي آن را همراه بياورد. همراه داشتن اين خلاصه پرونده بيمار به درمانگاه يا پزشكان يا بيمارستان هاي ديگر لازم است ودر كار درمان هاي بعدي بيمار موثر است.

مددكاري:

با توجه به تثبيت فرآيند طرح سلامت در بيمارستان مشكلات مالي بيماران به طرز چشم گيري برطرف شده است و بيماران فقط 10% كل هزينه هاي بيمارستاني را پرداخت مي نمايند باز هم اگر در اين 10% توانايي وجود نداشته باشد مي توانند با مراجعه به مددكاري بيمارستان نسبت به اخذ تخفيف مالي اقدام كنند همچنين كليه تجهيرات و داروهاي مورد نياز توسط بيمارستان تامين مي شود و بيمار موظف نيست هيچ دارويي يا وسيله اي خود تهيه نمايد.

نقاط قوت بخش:

با توجه به وجود جراحان فوق تخصص مجرب به تعداد كافي در اين بخش عمل هاي جراحي قفسه صدري در سطح بسيار پيچيده و بالايي در اين مركز انجام مي شود در جراحي ناي اين بخش از مراكز مهم جهاني ( باتوجه به تعداد عمل ها و تمركز روي اين كار) مي باشد. همچنين پيوند ريه كه يك عمل بسيار پيچيده جراحي ريه است در اين مركز انجام مي شود و بيمارستان مسيح دانشوري از نظر پيوند ريه در منطقه كشورهاي اطراف كم نظير است و مركز ارجاع بيماران پيوند ريه در كشور است. جراحي هاي آندوسكوپيك و توراسكوپيك و برونكوسكوپي در سطح علمي بسيار بالايي در اين مركز انجام مي شود. جراحي هاي پيچيده مري، ناي و قفسه سينه نيز در اين مركز در سطح بسيار بالايي انجام مي شود.

نقاط ضعف:

 با توجه به اينكه ساختمان بخش قديمي است فضاي اتاق ها و سيستم هاي بهداشتي از كيفيت بالايي برخوردار نيست ولي سعي مي شود حتي الامكان مشكل بيماران در اين زمينه حل شود.

پزشكان بخش:

رئيس بخش جراحي دكتر عزيزاله عباسي دزفولي استاد جراحي و يك تيم آموزشي علمي قوي شامل افراد زير به صورت مستمر در بخش فعاليت درماني آموزشي دارند كه اين تيم متشكل از افراد زير مي باشد:

دكتر محمدبهگام شادمهر(استاد)- دكتر ابوالقاسم دانشور(استاديار)- دكتر كامبيز شيخي(استاديار) - دكتر سيدرضا ثاقبي(استاديار) -دكتر فرحناز صادق بيگي(استاديار)- دكتر ساويز پژهان(دانشیار) 

همچنين دستياران فوق تخصصي به طور مستمر در بخش فعاليت دارند، 2 نفر پزشك عمومي كه در بخش جراحي توراكس تجربه حضور داشته اند به صورت مستمر براي انجام كارهاي درماني بيماران به متخصصين بخش كمك مي كنند و اين امر باعث تسهيل درمان و رفاه بيماران مي شود.

 برنامه اجراي درماني:

هر روز صبح ويزيت كليه بيماران بخش توسط دستياران با نظارت متخصصين بخش انجام مي شود روزهاي تعطيل نيز اين ويزيت توسط حداقل يكي از دستياران فوق تخصصي انجام مي گردد. بعد از ظهرها با حضور يكي از متخصصين دوباره ويزيت كاري و پيگيري ويزيت صبحگاهي بيماران انجام مي گيرد روزهاي 2 شنبه نيز از ساعت 7 صبح با حضور كليه پزشكان بخش راند عمومي بيماران انجام مي شود و مشكلات بيماران مورد بخش و اظهار نظرهاي درماني، آموزشي واقع مي شود. روز سه شنبه از ساعت 7:30 تا 8:30 صبح در كلاس درس با حضور متخصصين رشته هاي ديگر بخصوص راديولوژي، اونكولوژي و ريه بيماران مشكل مورد بحث اظهار نظر و تصميم گيري قرار مي گيرند.

 

تيم پرستاري:

سرپرستار بخش جراحي خانم فاطمه نصيري است كه از سال 1382 در اين سمت فعاليت دارند. تعداد 22 عدد پرستار در بخش جراحي در شيفت هاي مختلف ارائه خدمت مي كنند. همچنين دو نفر منشي و به تعداد كافي كمك بهيار و كارگر خدمات براي خدمت به بيماران فعال هستند. تيم پرستاري بخش جراحي توراكس با توجه به تجارب مستمر در مراقبت از اين بيماران و نيز بيماران مبتلا به تنگي هاي ناي داراي مهارت هاي ويژه اي در اين زمينه هستند كه در ساير بخش هاي بيمارستاني كمتر ديده مي شود.

 

 

 

 

تنظیمات قالب