آنچه بيماران بايد بدانند
 

آنچه بيماران بايد بدانند:

معرفي تيم پيوند

انواع بيماريهاي ريه

عوارض پيوند

خطر پس زني يا رد پيوند

عوارض جانبی داروهای تضعیف سیستم ایمنی بدن

جهت کمک به پیشگیری از عفونت، بیمارپیوندی

هزینه پیوند ریه در ایران

معرفي تيم پيوند
تیم پیوند ریه متشکل از اساتید فوق تخصص بیماری های ریه، جراحی قفسه سینه و جراحی قلب و اساتید متخصص بیهوشی , قلب، عفونی, داروشناسی بالینی, آسیب شناسی و ... میباشد. بیماران در ابتدا توسط پزشک درمانگاه پیوند و فوق تخصص بیماریهای ریوی از جهت نیاز به پیوند ریه و اقدامات قبل از پیوند بررسی شده و در صورت مناسب بودن شرایط اولیه بیمار جهت پیوند وی جهت تصمیم گیری نهایی در جلسه ماهانه پیوند با حضور اعضای تیم پیوندریه بررسی میگردد و افراد انتخاب گردیده در ليست انتظار قرار مي گيرند

 

شرايط پيوند ريه و مراقبت هاي بعد از پيوند
بیمارانی که کاندید پیوند ریه میشوند دچار بیماری پیشرفته ریه بوده که به درمان های دارویی و سایر اقدامات درمانی پاسخ نداده اند. شرایط بالینی این بیماران نشان دهنده تنگی نفس شدید، عدم توانایی در انجام فعالیتهای فیزیکی و وابستگی به اکسیژن در اغلب این بیماران میباشد. در صورت موفقیت پیوند ریه، بیماران حداقل سه هفته درICU  و بخش بستری بوده و پس از ترخیص درسه ماه اول به صورت هفتگی و سپس با فواصل طولانی تر ویزیت میشوند. در این بیماران لازم است جهت حفظ ریه پیوندی، دارو هایی به صورت طولانی مدت و اغلب تا آخر عمر مصرف شود. از جمله دارو های تضعیف ایمنی مانند سیکلوسپورین که عدم مصرف آن باعث پس زدن ریه پیوندی میشود. تداوم مصرف این داروها در بیماران پیوند ریه حیاتی است و سطح خونی این داروها به صورت دوره ای اندازه گیری میشوند. تست های تنفسی نیز به صورت دوره ای برای ارزیابی وضعیت بالینی بیماران انجام میشود. به علت افزایش ریسک بروز عفونت ها در این بیماران لازم است که این بیماران تحت داروهای ضد باکتریایی و ضد قارچی قرار بگیرند و همچنین توجه ویژه ای در جهت پیشگیری از ایجاد عفونت مانند رعایت بهداشت شخصی داشته باشند. 

انواع بيماريهاي ريه
پیوند ریه در بسیاری ار بیماری های ریوی در صورت شدید بودن و عدم پاسخ به سایر درمان ها پیشنهاد میگردد. از جمله این بیماری ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

                                                                                                                                                                                                                             
- فیبروز ریوی
- بیماری های انسدادی مزمن ریوی
- افزایش فشار خون اولیه شریان ریوی
- سیستیک فیبروزیس
- برونشیکتازی
- هیستیوسیتوزX
- میکرولیتیازیس آلوئولار


 


عوارض جانبی داروهای تضعیف سیستم ایمنی بدن
 
سیستم ایمنی بدن از بدن در مقابل مواد خارجی دفاع می کند. حتی در بهترین شکل ممکن علیرغم تطابق شرایط بین بیمار و دهنده عضو، سیستم ایمنی بدن سعی خواهد کرد به ریه ها ی پیوند شده حمله و ریه جدید را رد کند. استفاده از رژیم دارویی پس از پیوند برای تضعیف سیستم ایمنی بدن در واقع تلاشی برای جلوگیری از رد عضو پیوند شده می باشد. به احتمال خیلی زیاد این داروها که داروهای ضد رد پیوند می باشند تا پایان عمر باید مصرف شوند.

داروهای تضعیف سیستم ایمنی بدن ممکن است باعث اثرات جانبی قابل توجهی شود از جمله:
افزایش وزن
گردی صورت
آکنه
موی صورت
مشکلات معده
دیابت
آسیب های کلیوی
پوکی استخوان
سرطان
عفونت به ویژه عفونت های ریوی

جهت کمک به پیشگیری از عفونت، بیمارپیوندی باید

دستان خود را مرتب بشوید.
از دندانها و لثه ها مراقبت کند
از پوست خود جهت جلوگیری از خراش و زخم محفاظت کند
از حضور در جاهایی با جمعیت زیاد و افرادی که بیمار هستند اجتناب کند
واکسن های مناسب دریافت کند

هزینه پیوند ریه در ایران
هزینه تامین ریه پیوندی، انجام عمل جراحی پیوند ریه و مراقبتهای متعارف بستری بعد از پیوند ریه در چند ماه اول بستری در بیمارستان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تامین میگردد. هزینه داروها و آزمایشات خارج بیمارستانی بعد از پیوند اکثرا تحت پوشش وزارت بهداشت و سازمانهای بیمه گر میباشد. در صورت وقوع عوارض خاص ممکن است بیمار نیازمند دارو یا آزمایش یا اقدامات تشخیصی درمانی خاص گردد که بسته به نوع عارضه این هزینه ها در افراد مختلف متفاوت است.

منبع:http://ikh.tums.ac.ir/        

 

 
Contact Us Gallery News About Us Home
Copyright © 2014 LTRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved Powered By NRITLD IT Department