اخبار > با قلیان کشیدن چند پاکت سیگار دود وارد ریه‌ها می شود؟
 


  چاپ        ارسال به دوست

شیوع نگران کننده مصرف قلیان بین دختران

با قلیان کشیدن چند پاکت سیگار دود وارد ریه‌ها می شود؟

خسرو صادق نیت رئیس اداره بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با اشاره به استعمال سیگار و مضرات آن اظهار کرد: طی بررسی‌ها نشان داده شده که با توجه به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی‌ها صورت گرفته در ۵ سال گذشته کشیدن سیگار کمی کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: باید بدانیم که به ازای هر یک ریال که برای سیگار خرج می‌کنیم، ۲ تا ۳ برابر هزینه برای درمان افراد سیگاری هزینه می‌شود که این بار زیادی در زمینه اقتصادی و اجتماعی به جامعه و نظام سلامت تحمیل می‌کند.

صادق نیت با اشاره به هزینه میلیاردی مصرف سیگار در ایران گفت: گردش مالی سیگار در کشور سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان است و ضررهای مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت و اقتصاد کشور وارد می‌کند.

وی با اشاره به دغدغه مهم روزهای اخیر وزارت بهداشت در حوزه مواد دخانی تصریح کرد: متاسفانه طی ۱۰ سال گذشته مصرف قلیان به خصوص بین نوجوانان و جوانان و در دختران رشده شتابنده‌ای داشته است.

رئیس اداره بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت شیوع مصرف سیگار در نوجوانان و دختران را نگران کننده عنوان کرد و افزود: مصرف قلیان بین جوانان و نوجوانان احتمال سیگاری شدن آن‌ها را در سال‌های آتی افزایش می‌دهند.

وی با بیان اینکه مصرف قلیان معادل کشیدن ۱۰۰ نخ یا ۵ پاکت سیگار است، یادآور شد: کسی که قلیان نمی‌کشد، اما در کنار فردی که در حال قلیان کشیدن است می‌نشیند معادل ۶ تا ۱۰ نخ سیگار دود وارد ریه‌های او می‌شود؛ در واقع افرادی که کنار هم می‌نشینند و قلیان می‌کشند علاوه بر قلیان، دود نصف پاکت سیگار را نیز استشمام می کنند.


١٣:١٧ - چهارشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٧٦٩٠    /    تعداد نمایش : ٢١٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Contact Us Gallery News About Us Home
Copyright © 2014 LTRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved Powered By NRITLD IT Department